Korespondenční adresa (nové budoucí sídlo firmy):
MAXOFT, s.r.o.
Turkovice 86
Ondřejov
251 65
V okolí najdete:
- Ondřejov – hvězdárna AV ČR
- Hrusice – rodná ves pana Josefa Lady.
- Senohraby – natáčela se zde spousta filmů za první republiky, dominantou kraje je Hotel Sen.
- Poddubí se zříceninou hradu známého právě z obrázků pana Lady.
- V Mnichovicích najdete sídlo Rádia Blaník a možná si vybavíte Snahu Mnichovice.
- Okolí spadá pod Ladův kraj a jsme jako vesnice pár kilometrů od řeky Sázavy a můžete k nám skoro dojet i Posázavským pacifikem (tedy pokud na návštěvu máte celý den 🙂 )
Z Prahy z Václavského náměstí je to cca 35 minut (podle dopravní situace). Z Brna cca 1,5 hodiny.
Dá se k nám dojet v rámci IDOSu – vlak do Strančic, pak Bus do Turkovic a pěšky cca 5 minut za lístek se 7 pásmy.
Romantické duše můžou přijet vlakem do Senohrab (44 minut z hlavního nádraží) a dojít pěšky přes údolí za necelou hodinu. Nebo se nechat od nás přiblížit autem. Pak to je často nejrychlejší spojení z Prahy – do jedné hodiny jste u nás. Vlaky jezdí podle denní doby 1x až 2x za hodinu, ve dopravní špičce 3x.
Po dálnici D1 z obou směrů sjedete na 21 km. Potom stále po hlavní silnici přes překrásné senohrabské serpentiny až k nám na konec vesnice jménem Turkovice. Je to cca 8 km a 10 minut autem.
Trasa
Aktivní mapa
Více o historii okolí (z www.obecondrejov.cz)
Ondřejov
Z původní dvorcové osady “Ondřejóv dvór” na panství pánů z Dubé vznikla začátkem 13. století vesnice a později trhové městečko Ondřejov. Jméno pravděpodobně pochází od zakladatele, některého z pánů z Dubé.
Tvar náměstí spolu se třemi úzkými vstupy ve směru západním na Prahu, severním na Kostelec n.Č.l. a východním na Sázavu svědčí o jednoduchém obranném charakteru obce, navíc doplněném přírodními valy a průrvami.
Městečko leželo na tzv. “Staré zemské cestě” a sužováno bylo nájezdy lapků, z nichž nejznámější byl Mikuláš Zůl.
Uprostřed náměstí byl zbudován kostel sv. Šimona a Judy jakožto jediná zděná stavba. Obyvatelstvo bylo složeno ze zemědělců a řemeslníků. Připomínáni jsou uhlíři, hrnčíři, kamnáři, ševci a řezníci. Farností náležely Ondřejovu obce Kaliště, zaniklá vesnice Kubětín a okolní usedlosti.
Po pánech z Dubé získali panství Kostkové z Postupic, páni Šelenberkové a následně páni z Valdštejna.
Obec značně zchudla za válek husitských a ve válce třicetileté. Rozvoj obce nastává dvorním dekretem Marie Terezie z 10. listopadu 1745, jímž povyšuje Ondřejov na městečko s právem na radnici a 4 trhy do roka. Někdy z této doby pocházejí také dvě krásné malolisté lípy před kostelem.
V roce 1892 je zde prof. Ježkem z Prahy zřízena tzv. Kneipovna, první vodoléčebné zařízení v Čechách. V té době zde pobývá a nakonec umírá operní zpěvačka sl. Eleonora Ehrenbergová. Je pohřbena na místním hřbitově.
V roce 1898 na vrchu Manda zakládá pan J. J. Frič soukromou hvězdárnu, kterou 28. října 1928 věnuje Karlově univerzitě. Po druhé světové válce vzniká z hvězdárny Astronomický ústav ČSAV (dnes AV ČR), zabývající se výzkumem Slunce, hvězd, meziplanetární hmoty, a v poslední době i konstrukcí přístrojů vysílaných na umělých družicích Země.
Svou polohou, 35 km jihovýchodně od Prahy, a umístěním v zalesněné krajině se Ondřejov v době rozvoje turistiky stává vyhledávaným letoviskem s pěknými výlety do okolí.